Objawy alergii

Każdego roku wzrasta liczba osób zmagających się z alergią o różnym podłożu. Do niedawna schorzenie było traktowane trochę po macoszemu, jako rodzaj fanaberii. Tymczasem alergicy mają wiele nieprzyjemnych objawów, które utrudniają im codzienne funkcjonowanie. Ogólnie rzecz biorąc alergia nie mija z wiekiem, choć dobrą wiadomością jest fakt, że może nie dawać objawów przez określony czas. Właśnie dlatego jest to choroba dość podstępna, może zaatakować znienacka.

Objawy alergii

Czym jest alergia?

Alergią nazywa się stan, w którym układ odpornościowy wykazuje się niepożądaną i nadmierną reakcją na jeden, lub kilka czynników. Alergenem może być kurz, czy pyłki niektórych sezonowych roślin. Tych czynników nie musi być bardzo dużo w jednym czasie, gdyż już niewielka ich ilość może mieć nieprzyjemne skutki. Spotkanie układu immunologicznego z nieproszonymi gośćmi prowadzi do wydzielanie się nadmiaru histaminy, która wywołuje stan zapalny. W wielu błonach śluzowych reakcja alergiczna wymaga stanu zwiększonej gotowości ze strony niektórych organów. Dolegliwości, które pojawiają się wówczas mogą przybierać różne formy, począwszy od kataru, poprzez duszności, a kończąc na problemach natury gastrycznej.

Najczęstsze reakcje alergiczne

Jedną z najczęściej występujących reakcji o podłożu alergicznym jest katar sienny. Pojawia się on najczęściej podczas, gdy pylą olchy i brzozy, trawy, zboża i niektóre chwasty. Najgorsze jest to, że tego objawu bardzo trudno uniknąć, gdyż wszelkie pyłki unoszą się cały czas w powietrzu. Łatwo się one przenoszą, wystarczy tak naprawdę niewielki wiatr, by rozsiewały się po dużym obszarze. Alergicy odczuwają ulgę podczas deszczowych dni, kiedy wszelkie pyłki opadają na grunt. Alergeny występują również w warunkach domowych, wspomnieć należy choćby o wszędobylskim kurzu. Może on wywoływać wodnisty katar, kichanie oraz szczypanie oczu. Uczulać może również sierść zwierząt domowych, możliwe są również poważne duszności. Dlatego zanim przyjmiemy pod opiekę psa lub kota, warto sprawdzić, czy te urocze zwierzęta przynoszą prawdziwe zagrożenie.