Lampa z abażurem - element dekoracji i oświetlenia

Chcąc wprowadzić nieco świeżego wyglądu do pokoju, można po prostu zmienić abażur. Najważniejszą kwestią jest oczywiście odpowiednie jego dobranie do kształtu lampy. Okrągły wybierzemy wtedy, gdy mamy taką samą podstawę. Czworoboczny kształt natomiast uzasadnia zakup kwadratowego abażuru.

Lampa z abażurem - element dekoracji i oświetlenia

Jakiej wielkości powinien być abażur?

Kolejnym dylematem może być wielkość abażuru, ponieważ tak naprawdę kluczowe są proporcje. Prawidłowe ich zachowanie decyduje o tym, jak finalnie wygląda całość. Lampa nie może być w stosunku do abażura ani za mała, ani za duża. Wówczas może wyglądać po prostu komicznie. W przypadku doskonałego dopasowania pod tym względem całość prezentuje bardzo estetycznie i tworzy spójną całość. W myśl ogólnych zasad odnośnie wysokości abażura, powinien on sięgać do mniej więcej jednej trzeciej wysokości podstawy lampy. Szerokość najczęściej powinna przekraczać o około 1,5 centymetra podstawę. Jednak jeżeli lampa stoi w miejscu natężonego ruchu, abażur nie powinien przeszkadzać w poruszaniu się po domu. Jeżeli jego szerokość jest za duża, będzie po prostu potrącany przez domowników, czy gości.

Wzory abażurów

Dobór wzoru abażuru tak naprawdę jest uzależniony od stylu urządzenia poszczególnych pomieszczeń w domu, czy mieszkaniu. Jeżeli stawiamy na nowoczesność, dobrym wyborem będzie gładki model. Natomiast ceniąc sobie tradycyjne rozwiązania, można skusić się na plisy. Trudno oprzeć się wrażeniu, że wówczas przywodzą na myśl popularny w ostatnim czasie styl vintage. Mentalny powrót do poprzednich epok? Czemu nie! Poza wielkością i wzorem abażuru istotne jest także wskazanie lokalizacji, czyli gdzie ma stanąć. Najczęściej lampą z abażurem zdobimy szafkę nocną, choć nie musi to być zasadą. Warto jeszcze wspomnieć o aspekcie oświetleniowym. Do wyboru są przecież tkaniny, które zapewniają światło tylko do góry i na dół oraz nieco bardziej uniwersalne. Ostateczny wybór pozostawia się oczywiście osobom zainteresowanym, a kluczowe znaczenie mają po prostu oczekiwania co do funkcjonalności.