Jak uprawiać róże w doniczkach?

Róże są jednymi z najpiękniejszych roślin ogrodowych. Zajmują jednak dużo miejsca. Jeśli masz ograniczoną przestrzeń, możesz posadzić kwiaty w doniczkach. Postaw je na balkonie, tarasie, a nawet na schodach. Sadzenie w doniczkach gwarantuje lepszą kontrolę poziomu wilgoci i ekspozycji na promienie słoneczne. Wreszcie warto to rozważyć wtedy, gdy lokalna gleba jest słaba i nie nadaje się do uprawy ładnych, zdrowych róż.

Potrzebne narzędzia i materiały

Do sadzenia róż w doniczkach potrzebujesz następujących rzeczy:

  • duże doniczki, pojemniki lub kosze,
  • ziemia do roślin doniczkowych,
  • kompost ogrodowy,
  • kompostowany obornik,
  • mączka,
  • perłowiec,
  • żwir,
  • nawóz różany,
  • sole Epsom,
  • róże.

Wybierz odpowiednie rośliny

Nie wszystkie róże będą prawidłowo rosnąć w doniczkach. Na przykład, jeśli nie postawisz ich blisko kraty lub nie zapewnisz innego wsparcia, róża pnąca będzie złym wyborem. Rozłoży się wtedy wszędzie. Zrezygnuj też z róż wielkokwiatowych. Mogą się przewracać, gdy będą rosnąć w doniczkach, pojemnikach, czy koszach. Unikaj również krzewów różanych, starszych odmian i hybrydowych róż herbacianych. Jeśli nie wiesz, co wybrać, skorzystaj z pomocy eksperta. Najlepiej sprawdzą się różne okrywowe, miniaturowe, patio lub polyantha.

Jak uprawiać róże w doniczkach?

Regularne nawożenie

Przede wszystkim pamiętaj, że róże doniczkowe trzeba nawozić częściej niż ogrodowe. Raz na dwa tygodnie stosuj preparaty do róż. Wtedy możesz mieć pewność, że dostarczasz im niezbędnych składników odżywczych. 

“Nawozy różane” zawierają często dodatkowe elementy, które chronią przed grzybicą lub szkodnikami.  Niektórzy hodowcy rozprowadzają wiosną jedną łyżkę soli Epsom wokół podstawy rośliny. W ten sposób zapewniają magnez dla zdrowych liści. 

Postępuj zgodnie ze wskazówkami producenta. Nadmierne nawożenie może być tak samo szkodliwe (czasami nawet bardziej) niż jego brak. Rzucaj go na glebę, a nie na liście (chyba że takie są zalecenia na opakowaniu). Zrezygnuj z nawożenia na około 8 tygodni przed pierwszym planowanym mrozem.

Przesadzaj co kilka lat

Poza odmianami miniaturowymi, większość róż uprawianych w doniczkach należy przesadzać do 2-3 lata. Potrzebują dużej ilości składników odżywczych. Dlatego mogą wyjaławiać glebę. Przy każdym przesadzaniu zastosuj świeżą ziemię doniczkową. Wtedy utrzymasz akceptowalny poziom składników odżywczych. 

Z czasem sole i minerały z nawozów mogą również gromadzić się w glebie. Dlatego warto pamiętać o regularnym przesadzaniu roślin. Starą ziemię doniczkową wrzuć do kompostownika.

Jak uprawiać róże w doniczkach?

Zwalczanie szkodników i chorób

Róże doniczkowe są podatne na wiele tych samych szkodników i chorób, które dotykają odmiany ogrodowe. Największym problemem jest mszyca. Zwykle gromadzi się na pąkach i liściach. Wysysają soki, powodując więdnięcie dotkniętych liści. Kiedy po raz pierwszy zauważysz mszycę, użyj węża, by spryskać ją z rośliny. Zrób to rano, aby róża mogła spokojnie wyschnąć. Wtedy zmniejszysz ryzyko grzybicy i pleśni. 

Kwiaty w doniczkach są też narażone na różne choroby grzybowe, w tym mączniaka prawdziwego i czarne plamy. Chociaż istnieją skuteczne środki grzybobójcze, przede wszystkim skup się na zapobieganiu. Zadbaj o odpowiednią cyrkulację powietrza.

Materiał przygotowany z RozeOgrodowe.pl - róże sklep.