Elektroosmoza - skuteczny sposób na osuszenie budynku

Ładny i zadbany dom, to przede wszystkim pomieszczenie pozbawione wilgoci. Niestety jednak, w domach jednorodzinnych zawilgocone ściany są prawdziwym problemem. Wówczas istnieje wiele sposobów na to, by pozbyć się jej pozbyć, jednak większość z nich nie gwarantuje tego, że problem ten nie powróci. Wówczas jednym z najbezpieczniejszych, a zarazem najefektywniejszych sposobów jest osuszanie ścian metodą elektroosmozy. Dlaczego warto z niej skorzystać?

Problem zawilgoconych ścian w domu jednorodzinnym

Zacznijmy od tego, skąd w ogóle bierze się problem zawilgoconych ścian. Okazuje się, że źródłami problemu mogą być np. podciągania z gruntu, kiedy podłoga nie jest poprawnie zaizolowana, albo nawet nieszczelny dach. Co więcej, wilgoć może pochodzić także z wnętrza, bo jej duże ilości wytwarzają domownicy. Wówczas brak sprawnej wentylacji, przyczyni się do wystąpienia wilgoci na ścianach. Oczywiście jest to niezwykle szkodliwe dla ludzi, gdyż może spowodować to rozwój chorobotwórczych grzybów pleśniowych. Prawidłowa dla zdrowia wilgotność powietrza w domu jednorodzinnym to od 30 do 65 %, o ile temperatura wynosi od 20 do 22 stopni Celsjusza. Jeśli wskaźnik ten przekracza 80% i utrzymuje się kilka dni z rzędu, jest to swoisty sygnał alarmowy, że wkrótce możemy znaleźć na naszych ścianach mokre plamy, a także zalążki pleśni i innych grzybów. Okazuje się, że ich rozwojowi sprzyja także temperatura od 20 do 30 stopni Celsjusza, a dodatkowo są wstanie rozwinąć się nie tylko na ścianach, ale również na drewnianych podłożach, tynkach i tkaninach. Zazwyczaj zauważymy brunatne lub czarne wykwity w pomieszczeniu i da nam się we znaki nieprzyjemny zapach, który nie znika pomimo wietrzenia. Wilgoć w domu może przyczynić się do różnorodnych schorzeń układu oddechowego, alergii, bóli mięśni i stawów, nieżytów nosa, zmęczenia, a także problemów z oddychaniem. W tym kontekście, najlepiej jest wybrać sprawdzoną, bezpieczną i efektywną metodę, na usunięcie wilgoci z pomieszczeń.

Elektroosmoza - skuteczny sposób na osuszenie budynku

Elektroosmoza - bezinwazyjna metoda usuwania wilgoci

Elektroosmoza jest metodą osuszania pomieszczeń z wilgoci, która bazuje na jej polu elektrycznym. Woda gromadzi się najczęściej w mikrootworach w murze i przemieszcza się w górę, z uwagi na to, że ma ona ładunek dodatni. Elektroosmoza wykorzystuje urządzenia wysyłające fale, które wymuszają odwrotny ruch wody w murze. Wówczas następuje zjawisko odwróconej osmozy. W momencie kiedy woda zacznie opuszczać mury, można zaobserwować systematyczny proces osuszania. Dodatkowo, metoda ta jest całkowicie bezinwazyjna i bezpieczna, gdyż nie wymaga ingerencji w mury. Co więcej, pomoże ona zwalczyć już istniejącą pleśń i grzyby. Świetnie sprawdzi się w przypadku murów z betonu, kamienia, a także zwykłej cegły. Skuteczność elektroosmozy, zależy przede wszystkim od tego, w jakim stopniu aktualnie zawilgocone są mury, a także od ich grubości. Nie mniej jednak, jej pierwsze efekty zauważymy w domu już po kilku miesiącach. Przez ten okres, osuszanie falami, musi działać cały czas. Jednak to właśnie regularne działanie urządzeń, jest gwarancją tego, że osuszanie murów domu będzie trwałe, a wilgoć nie powróci. Urządzenia, zużywają minimalne ilości energii elektrycznej, więc ich miesięczny kosz utrzymania, będzie wynosił zaledwie kilka złotych.