Proste sposoby na czyszczenie fug

Większość domów ma podłogowe i ścienne płytki w kuchni, łazience lub w wiatrołapie. Dlatego musimy znać najlepszy sposób na czyszczenie płytek i fug by zachować ich jakość przez jak najdłuższy czas. Podstawowe działania pielęgnacyjne obejmują mycie i zabezpieczanie samej płytki i wszelkich połączeń pomiędzy nimi. Jak to zrobić metodami domowymi?

Czyszczenie fug wymaga cierpliwości, zwłaszcza gdy jest są bardzo zabrudzone. Skuteczność tego procesu zależy głównie od środka czyszczącego, którego używamy. Delikatna powierzchnia może ulec nieodwracalnemu pogorszeniu, jeśli powierzchnia zostanie uszkodzona.

Czyszczenie fug octem i sodą oczyszczoną

Prawie każda kuchnia posiada produkty spożywcze, które pozwalają na ich wykorzystanie do sprzątania. Obejmuje to sodę oczyszczoną i ocet. Dzięki tej mieszance każdy posiadacz płytek w domu ma duże szanse na usunięcie osadów z powierzchni fug z pomiędzy płytek. Wystarczy połączyć 100 ml wody, 100 ml octu i 1 opakowanie sody. Po wymieszaniu taką pastę nakładamy na zabrudzenia i pozostawiamy do wyschnięcia przez kilka minut. Następnie można je oczyścić za pomocą wody. Czyszczenie fug z wodą sodową może pomóc wyeliminować różnie plamy, także te tłuste.

 Proste sposoby na czyszczenie fug

Czyszczenie fug proszkiem do pieczenia

Proszku do pieczenia często używa się do czyszczenia fug. Wystarczy lekko go zamoczyć i nałożyć na zabrudzenia i odczekać około godziny. Następnie proszek należy wytrzeć za pomocą wilgotnych szmatek. Proszek do pieczenia ma zapewnić skuteczne czyszczenie w przypadkach, gdy występują zanieczyszczenia i osady pyłowe. W celu usunięcia większych zabrudzeń warto użyć szczoteczki do zębów i wyszorować fugi na podłodze.

Czyszczenie fug pastą do zębów

Usuwanie brudu z fug z użyciem pasty do zębów jest bardzo proste. Wystarczy wycisnąć pastę do zębów na szczoteczkę i wyczyścić zabrudzenia. Pastę następnie usuwamy po kilku minutach wilgotną ściereczką i procedura czyszczenia jest skończona.

Preparat do czyszczenia fug

Obok domowych sposobów do czyszczenia fug można użyć profesjonalnych preparatów, które mogą bezpiecznie usunąć wszelkie zabrudzenia z obszarów między płytkami. Taki preparat jest przystosowany do usuwania szczególnie trudnych zanieczyszczeń i ma unikalne właściwości. W sklepach dostępne są produkty, które nadają się do delikatnych powierzchni jak i te uniwersalne, odpowiednie do większości typów fug.