Sposób na kleszcze w ogrodzie

Dawniej było nie do pomyślenia, że kleszcze mogłyby pojawić się blisko domostw. Zwykle były spotykane w lesie. Dziś spotkać je można w ogrodach przy łąkach, parkach czy też lasach. Stworzenia te przenoszą niebezpieczne dla człowieka choroby, więc należy się ich wystrzegać. Co zatem gdy są kleszcze w ogrodzie jak się ich pozbyć. Nie trzeba od razu stosować chemicznych środków, lepiej zapoznać się z bardziej ekologicznymi sposobami.

Skąd się biorą kleszcze w ogrodach?

Kleszcze preferują miejsca, gdzie znajdują się lasy liściaste, iglaste oraz różne zarośla. Wybierają miejsca o wysokiej wilgotności. Na skutek ocieplenia klimatu coraz częściej pojawiają się w parkach, ogrodach czy działkach. Szczególnie łakomym kąskiem są dla nich miejsca o nasyconej wilgoci – znajdują się w kępach paproci czy wokół oczek wodnych.

Prawdą jest, że to człowiek przenosi kleszcze z terenów zalesionych do obszarów, w które stale zamieszkują. Nie tylko ludzie są za to odpowiedzialni, ale także psy, koty czy inne gryzonie. Larwy i nimfy kleszczy otaczają małe ssaki oraz gady i ptaki. Wystarczy, że jeden osobnik przedostanie się do ogrodu to później już pojawi się poważny problem. Wynika to z tego, że samice kleszczy są w stanie złożyć tysiące jaj, które bardzo szybko rozprzestrzeniają się na cały teren. Złą wiadomością jest to, że dorosłe kleszcze są w stanie przeżyć bez pożywienia nawet dwa lata.

Sposób na kleszcze w ogrodzie

Czym skutkuje ugryzienie kleszcza?

Kleszcze zdobywają pożywienie poprzez picie krwi zwierzęcej lub człowieczej, dzięki niej osiągają dojrzałość. Ukąszenie kleszcza nie boli, wynika to z tego, że w ślinie posiadają one substancje znieczulające. Stąd często jest tak, że kleszcz może żerować na człowieku nawet przez kilka dni. Jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ przez to można zarazić się chorobami zakaźnymi. Do tych chorób należy borelioza, kleszczowe zapalenie mózgowe, anaplazmoza, babeszjoza czy riketsjoza.

Statystycznie co trzeci kleszcz może być nosicielem boreliozy czy kleszczowego zapalenia mózgu. Nie zawsze ugryzienie musi oznaczać chorobę, choć nie można też lekceważyć tego.

 Sposoby - Kleszcze w ogrodzie jak się ich pozbyć?

Zastanawiające jest to, gdy są kleszcze w ogrodzie jak się ich pozbyć. Sklepy oferują mnóstwo produktów chemicznych likwidujących kleszcze w ogrodach. Takie środki nie tylko oddziałują na kleszcze, ale także zabijają pożyteczne owady. Warto poszukać bardziej naturalniejszych metod np. poszukać roślin, które odstraszają te pasożyty.

Jedną z takich roślin jest wrotycz, ponieważ wydziela bardzo silny zapach, przypominający kamforę, co skutecznie odstrasza kleszcze, a także muchy i komary. Innym przykładem jest tatarak, który posiada w sobie 82% azaronu, który niszczy kleszcze i komary, a jest bezpieczna dla ludzi, a szczególnie dla dzieci. Czeremcha sprawdza się w walce z młodymi, jak i dorosłymi kleszczami. Kocimiętka posiada delikatne niebieskie kwiatki, które wydzielają delikatny, cytrusowy zapach, który nie jest lubiany przez kleszcze, a także przez komary.