Cegła dekoracyjna – co warto o niej wiedzieć?

Płytki imitujące cegłę to doskonały pomysł na urozmaicenie aranżacji domowego wnętrza. Tego typu rozwiązania od lat pojawiają się w sklepach, będąc znakomitą alternatywą dla tradycyjnych płytek czy tapet. Co warto wiedzieć o cegłach dekoracyjnych?

Można je położyć w łazience lub w kuchni

Panuje mylne przekonanie, że cegły dekoracyjne zniszczą się pod wpływem wody lub z nadmiaru wilgoci. Z tego właśnie względu ludzie boją się stosować ją w łazienkach czy w kuchni, aby nie narażać się na dodatkowe koszty związane z wymianą płytek. Tymczasem cegły dekoracyjne zaraz po ułożeniu i zafugowaniu należy zaimpregnować dedykowanym preparatem, który wytworzy na ich powierzchni ochronną warstwę.

Płytki stosuje się także na zewnątrz

Coraz częściej w sprzedaży pojawiają się cegły ozdobne, które doskonale sprawdzą się jako element ozdobny zewnętrznej części domu. Takie płytki będą pięknie wyglądać jako wykończenie elewacji domu czy tarasu. Decydując się na montaż cegły ozdobnej na zewnątrz, należy pamiętać, aby zabezpieczyć ją przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. W tym celu warto zakupić specjalny impregnat, który ochroni cegłę przed działaniem promieni UV.

Cegła dekoracyjna jest łatwa w utrzymaniu czystości

Płytki imitujące prawdziwą cegłę mają nierówną powierzchnię i chropowatą strukturę. Wydawać się może, że jest niemały problem z utrzymaniem ich w czystości. Nic bardziej mylnego! Cegły dekoracyjne wystarczy przetrzeć suchą ściereczką lub potraktować miotełką do kurzu, by znów nabrały swojego uroku. Trudniejsze zabrudzenia z łatwością można usunąć zwykłą wodą.

Cegła dekoracyjna – co warto o niej wiedzieć?

Płytki nie muszą być fugowane

No cóż, wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Na walory wizualne składa się nie tylko sposób układania płytek. Cegła ozdobna może z powodzeniem pojawić się na ścianie bez fugi. Uzyska się w ten sposób surowy lub bardziej elegancki efekt. Należy jednak pamiętać, że cegła dekoracyjna ma naturalne nierówności, zatem po ułożeniu ich na ścianie będą widoczne niewielkie szczeliny.