Jak oduczyć psa kopania dziur?

Właściciele czworonogów zmagają się często z dziurami w ogrodzie. Ich sprawcami są zwykle ich psiaki, którzy nie tylko wpływają na efekt estetyczny ogrodu, ale także dewastują to miejsce. Na początku trzeba zastanowić się dlaczego pies kopie w ogrodzie. Powodów takiego zachowania może być naprawdę wiele. Warto je poznać i dowiedzieć się jak oduczyć psa takiego postępowania. Te kwestie zostaną poruszone w niniejszym artykule.

Powody kopania dziur przez psy – dlaczego pies kopie w ogrodzie?

Gdy właściciele zastanawiają się dlaczego pies kopie w ogrodzie, chcą znaleźć jak najbardziej skuteczną przyczynę. Tak naprawdę powodów takiego zachowania jest kilka. Psy mogą być po prostu znudzone i tak zajmują sobie czas. Inne psy zwykle w taki sposób zachowują sobie jedzenie na następny czas lub zakupują zabawki. Są psy, które chcą w taki sposób zwrócić na siebie uwagę lub wyczuwają zwierzęta, znajdujące się pod powierzchnią ziemi. Mogą to być np. krety. W upalne dni psy kopiąc dołki chcą się ochłodzić, ponieważ ziemia jest chłodniejsza. Niektóre psy kopią, kiedy zostają zwabione zapachem nawozem. Niektóre psy w genach mają kopanie dziur, zwykle tak robią labradory czy teriery.

Jak oduczyć psa kopania dziur?

Metody oduczania kopania dziur przez psy

Na początku trzeba odkryć dlaczego pies kopie dziury. Po zidentyfikowaniu przyczyny należy podjąć odpowiednie kroki. Gdy pies kopie, bo się nudzi to wówczas właściciel winien mu zapewnić więcej rozrywki. Więcej czasu poświęcać na wspólną zabawę czy spacer. Zmęczony pies będzie myślał tylko o odpoczynku, a nie o dewastowaniu ogrodu.

Psy, które mają predyspozycje do zakopywania jedzenia muszą być obserwowane przez właścicieli. Gdy właściciel zauważy, że pies bierze się do zakopywania musi zabrać psu kość. Po kilku takich powtórzeniach pies zrozumie, że gdy będzie chciał zakopać kość, straci ją, więc nie będzie jej już zakopywał.

Inną metodą jest zakopywanie w wykopanych dziurach psich odchodów. Psy nie lubią grzebać w swoich odchodach, stąd ten sposób może ich na dobre zniechęcić do tego działania, gdyż za każdym razem będą napotykać się na swoje odchody.

Rozwiązaniem tej sytuacji może być wymieszanie pieprzy z ziemią, ponieważ psy nie lubią zapachu tej przyprawy powinny zostać zniechęcone do kopania. Należy to zrobić dokładnie w miejscu, w którym pies zazwyczaj dopuszczał się wykopywania dziur.

Spotykaną metodą jest włożenie do dziury nadmuchanego balonika i zasypanie do niewielką ilością ziemi. W momencie kopania przez psa, balon pęknie co przestraszy mocno czworonoga. Trzeba to powtórzyć kilka razy, by się zapamiętał czym kopanie może grozić.

Metody ostatniej szansy

Gdy powyższe metody okażą się nieskuteczne, a pies ma w genach kopanie dziur to dobrym pomysłem jest wygraniczenie psu pola rozrywki w ogrodzie jeżeli jest taka możliwość. Opiekunowie psów mówią, że jest to najskuteczniejsza metoda, ponieważ pies może kopać dziury, ale w wyznaczonym przez właściciela miejscu. W trakcie adaptacji psa do miejsca można zakopać w wydzielonym miejscu ulubiony smakołyk, co przekona psiaka do nowego miejsca.