Patelnia aluminiowa nieprzywierająca – jak powinniśmy o nią dbać?

Jednym z podstawowych naczyń kuchennych jest patelnia. Wykorzystać można ja do smażenia, ale i gotowania oraz przygotowywania potraw. Przy zakupieniu takiej patelni nieraz jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, że to, co z nią robimy, znacząco osłabia jej żywotność i działanie. Co jest istotne przy użytkowaniu patelni nieprzywierającej?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie patelni?

Przy wyborze patelni należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, z czego jest ona wykonana. Ważne jest przede wszystkim to, aby patelnia zawierała powłokę nieprzywierającą. Każdy materiał patelni jednak ma swoje wady i zalety, które sprawiają, że warto zastanowić się nad wyborem tej najwłaściwszej. Przykładowo: patelnie ceramiczne i granitowe nie zawierają szkodliwych, toksycznych substancji, a jednocześnie mają bardzo wysoką odporność na uszkodzenia i wysokie temperatury. Z kolei zakup patelni teflonowej wiązać się może m.in. z możliwością smażenia bez tłuszczu, ale należy unikać stosowania stalowych łopatek i łyżek.

Patelnia aluminiowa nieprzywierająca – jak powinniśmy o nią dbać?

Patelnia aluminiowa – jak dbać o jej nieprzywierającą powłokę?

Obecnie przestarzały jest mit o szkodliwości patelni aluminiowych. Tak długo, jak umiejętnie o nią dbamy i zawiera powłokę nieprzywierającą, tak długo nie musimy się obawiać żadnych negatywnych wpływów na nasze zdrowie. Takich patelni nie możemy myć w zmywarce, gdyż grozi to powstaniem mikrouszkodzeń. Zaleca się zatem, aby nieprzywierające patelnie myć ręcznie i to zgodnie z dołączoną instrukcją mycia. Zazwyczaj podkreślone jest w niej to, że nie powinno się stosować szorstkich gąbek i środków czyszczących, a także nie powinno się patelni ocierać o inne naczynia.

O czym pamiętać przy korzystaniu z patelni?

Powłoka nieprzywierająca swoją żywotność zawdzięczać będzie m.in. temu, że nie będziemy narażać jej na zbyt drastyczne zmiany temperatury. Nie powinna być ona przegrzewana oraz wystawiana na bezpośredni płomień, jeśli jest pusta. Koniecznie należy też unikać używania ostrych przyrządów. Najlepiej zadbać o to, aby do korzystania z nich używać jedynie drewnianych lub silikonowych łopatek.