Sposób na pozbycie się mrówek z ogrodu

Ogrodnicy odradzają, by rezygnować z mrówek, ponieważ pełnią one niezwykle istotną rolę w środowisku. Są sytuacje, w których jest ich zdecydowanie za dużo. Wówczas wielu zastanawia się jak wytępić mrówki w ogrodzie. Szczególnie wtedy, gdy znajdują się na roślinach czy nawet zaczynają przedostawać się do domu. W takich sytuacjach konieczne jest podjęcie działania i skutecznie zwalczyć mrówki z ogrodu.

Kiedy należy pozbyć się mrówek?

Gatunki, które występują w ogrodach to zwykle hurtnica czarna, hurtnica żółtwa lub murawka darniowiec. W lasach najczęściej spotykane są mrówki łąkowe, które znajdują się pod ochroną. Obecność mrówek w runie leśnym jest jak najbardziej zasadna, ponieważ to bardzo pożyteczne stworzenia. Występowanie mrówek w ogrodzie czasem może być potrzebne, ponieważ obecnością swoich tuneli napowietrzają i spulchniają glebę. Ponadto, zwane są ogrodowymi odkurzaczami, ponieważ pochłaniają martwe owady czy resztki organiczne. Ich odchody są przyjazne glebie, ponieważ ją użyźniają.

Mrówki występujące w ogrodach mogą negatywnie wpływać na rośliny, uszkadzając je. Są one wszędzie tam, gdzie mszyce, ponieważ preferują ich słodką wydzielinę, tzw. spadź. Najgorsze jest to, że mrówki z gatunku hurtnica żółta przez zimę przechowują jaja mszyc we własnych kopcach, co wiosną z powrotem wraca na rośliny.

Niektóre gatunki mrówek, które chronią swoje kolonie i gniazda stają się agresywne, co sprawia, że mogą ukąsić człowieka. Ukąszenia te zwykle nie są przyjemne dla człowieka, ponieważ pozostawiają zaczerwienienie i bolesne pieczenie, a nawet prowadzić mogą do alergii. Są także mrówki, które działają niekorzystnie na drzewa, ponieważ w koronach drzew tworzą swoje gniazda, przez co drążą swoje tunele, uszkadzając tkankę pnia i osłabiają drzewo.

Sposób na pozbycie się mrówek z ogrodu

Sposoby – jak wytępić mrówki w ogrodzie?

Gdy mrówki stają się dla nas uciążliwe konieczne jest dowiedzenie się jak wytępić mrówki w ogrodzie. Trzeba znaleźć sposób, który sprawi, że wyeliminuje się te stworzenia na dobre. Sposobów jest kilka. Wyróżnia się takie, które są bardziej delikatniejsze, które skupiają się na odstraszaniu i zniechęcaniu owadów. Są także i bardziej drastyczne, które uśmiercają mrówki za pomocą silnych środków chemicznych. Wybór sposoby powinien zależeć od różnych czynników.

Jeśli mrówki występują na obszarze, gdzie występują uprawy lub bawią się dzieci to nie zaleca się wykorzystywania sposobów bardziej drastycznych. Środków chemicznych nie warto stosować także w miejscu występowania studni czy innych ujęć wody pitnej, a także zbiorników zarybionych. W takich sytuacjach warto wykorzystać sposoby odstraszania mrówek zapachem.

Można zasadzić rośliny, których mrówki nie preferują. Należą do nich majeranek, lawenda czy nagietka lekarskiego. Naturalnym sposobem jest także spryskanie ścieżki mrówek i wejścia do mrowiska olejkami zapachowymi: miętowym, lawendowym, goździkowym czy geraniowym. Taką czynność należy powtarzać co dwa dni.

Gdy inne metody nie pomagają ostatecznością są środki chemiczne, które raz na zawsze zlikwidują mrówki z naszego ogrodu. Na rynku występuje wiele rodzajów środków przeznaczonych do tego celu.