Jakie łóżeczko wybrać dla swojej pociechy?

Skompletowanie wyprawki jest nie lada wyzwaniem dla każdego młodego rodzica. Czynność ta pochłania mnóstwo godzin na dobór i zakup odpowiednich rzeczy. Rodzice małych pociech są obecnie zasypywani różnego rodzaju gadżetami i dodatkami dla niemowląt, że trudno w tym nadmiarze i gąszczu tych przedmiotów wybrać te najbardziej odpowiednie i niezbędne w opiece i pielęgnacji noworodka. Ogromnie ważnym zakupem jest łóżeczko. Rodzice zastanawiają się często na jaki rozmiar się zdecydować, czy lepszy będzie materac kokosowy 120x60, czy jeszcze inny, jaką pościel itd. Warto wiedzieć na co zwrócić uwagę podczas tego zakupu. Oto kilka wskazówek.

Na jaki rozmiar łóżeczka się zdecydować?

Najczęściej spotyka się łóżeczka w dwóch rozmiarach – 120x60 oraz 140x70. Ponadto, w ofertach sklepów znajdują się jeszcze mniejsze łóżeczka typu dostawki do łóżek, kołyski czy kosze Mojżesza w rozmiarze często 90x40. Mniejsze łóżeczka najlepiej sprawdzają się w pierwszych miesiącach życia dziecka, dopóki samo nie siada. Po pół roku wówczas wymagana jest zmiana takiego łóżeczka ze względu na bezpieczeństwo dziecka. W takim momencie rodzicie zastanawiają się jakie łóżeczko zakupić, w którym z wyżej wspomnianych rozmiarów.

Wybór rozmiaru łóżeczka uwarunkowany jest kilkoma czynnikami. Trzeba się zastanowić na jak długo dane łóżeczko ma służyć dziecku i w jakiej przestrzeni będzie się znajdowało. Jeśli ma tymczasowo znajdować się w pokoju rodziców, to lepiej wybrać model mniejszy, który posłuży do 2-3 roku życia, gdy dziecko będzie gotowe spać w oddzielnej przestrzeni. W sytuacji, gdy dziecko od najmłodszych lat śpi w osobnym pokoju wówczas lepiej zainwestować w większe łóżeczko, które będzie służyło na lata, co najmniej do 6 roku życia.

Jakie łóżeczko wybrać dla swojej pociechy?

Jaki materac do łóżeczka ? – np. materac kokosowy 120x60

Ogromne znaczenie dla zdrowia dziecka ma materac, na jakim dziecko będzie spało. Bardzo ważne, by przy zakupie odpowiedniego modelu rodzic zwracał uwagę na to czy ma on niezbędne atesty i są dedykowane dla niemowląt. Na rynku zakupić można różnego rodzaje materace chociażby materac kokosowy 120x60, materac gryka-pianka-kokos czy materac dwustronny.

Łóżeczko z wyjmowanymi szczebelkami?

Bardzo często łóżeczka są wyposażone w funkcję wyjmowania szczebelek, po to, gdy dziecko już będzie bardziej samodzielne mogło samo wchodzić i wychodzić z łóżeczka. Najczęściej można wyciągnąć dwa albo trzy szczebelka. To wygodna opcja nie tylko dla dzieci, ale także dla rodziców.

Łóżeczko z funkcją regulacji wysokości?

To ogromnie istotna funkcja, w jaką łóżeczko powinno zostać wyposażone. Zwykle spotykane są łóżeczka z dwu lub trzy stopniową regulacją wysokości. Gdy dziecko nie opanowało jeszcze siedzenia wówczas materac montuje się jak najwyżej, by rodzice swobodnie mogli wkładać i wyjmować maluszki z łóżeczka. Stopniowo, gdy zaczyna wchodzić w kolejne szczeble rozwoju wówczas konieczne jest obniżenie łóżeczka, by dziecko z niego nie wypadło, zapewniając mu tym samym jego bezpieczeństwo i komfort snu.