Blacha jako materiał na pokrycie dachowe – czy warto ją wybrać?

Przechadzając się niekiedy ulicami, zdarza nam się patrzeć na pobliskie domy. Dzieje się tak szczególnie w okresie, w którym planujemy budowę własnego miejsca zamieszkania. Często zwracamy uwagę na ich kształt, okna, elewację, a także pokrycie dachowe. To ostatnie jest tematem bardzo spornym i budzi wiele kontrowersji.
Niektórzy uważają, że nie ma dachu bez ceramiki. Jeszcze inni wolą pokrycia betonowe. Najczęściej jednak na więźbie pojawia się blacha. Czym jest to więc spowodowane? Aktualnie, śmiało można powiedzieć, że pokrycia z blachy ani na krok nie odstają od innych materiałów, a dlaczego, to poniżej.
Korzyści wynikające ze stosowania blachy
Blacha na dachu zawsze była kojarzona jako ta tańsza opcja. Oczywiście, nie ma co polemizować, że metr kwadratowy przykładowej blachodachówki nijak się ma do ceny za tę samą powierzchnię dachówki ceramicznej. Czy to jednak powoduje, że materiał blaszany jest gorszy? Nie. Jego stosowanie niesie ze sobą ogrom korzyści.
Pierwszą z nich może być chociażby lekkość. Szacuje się, że dla średniej wielkości domu waga blachy nie powinna przekraczać trzech ton. W przypadku ceramiki ta waga jest nawet kilkukrotnie większa. Nie można zatem przejść koło tego faktu obojętnie, gdyż ciągnie on za sobą szereg innych, ważnych elementów wzmacniających. W przypadku decyzji o ułożeniu blaszanego pokrycia nie musimy robić aż nadto masywnych słupów zajmujących w domu sporo przestrzeni, a także nie jest konieczne umacnianie samej więźby dachowej.
Producent blach gwarantuje nam wysoką szczelność materiału oraz jego żywotność. Ten rodzaj pokryć dachowych średnio wytrzymuje około pięćdziesięciu lat.
Specyfikacja pokryć blaszanych
Wszystkie pokrycia blaszane posiadają z reguły podobne właściwości. Podczas procesu ich wytwarzania, nacisk kładzie się głównie na szczelność oraz wytrzymałość. Z tego względu, przeprowadzane jest wiele procesów zapewniających im odporność na różnorodne warunki atmosferyczne i w szczególności na korozję.
Co więcej, blacha wytwarzana jest w taki sposób, który zapewni im wysoką elastyczność, pozwalającą na prawidłowe dopasowanie się do kształtu struktury dachu. Grubość danych materiałów zależna jest od typu pokrycia oraz dostępnych opcji. W ofercie występują zarówno blachy z powłoką matową, jak i z tą śliską.
Rodzaje pokryć blaszanych
Pokrycia blaszane z reguły dostosowuje się do budynku względem kształtu. Rozróżniamy trzy podstawowe wzory dachów blaszanych, a mianowicie blachodachówka, blacha płaska oraz blacha trapezowa.
Jak zostało wyżej opisane, ich właściwości są do siebie bardzo podobne, a różnią się one głównie kształtem. Blachodachówka jest z reguły tworzona na wzór dachówek i przedstawia ona kształt bardzo falisty. Blacha płaska jest natomiast czymś innowacyjnym w kwestii pokrycia, gdyż dotychczas wykonywało się z niej jedynie obicia czy wiatrołapy. Aktualnie, oprócz wypełniania nią dachów, często obudowuje się nimi również elewacje.
Blacha trapezowa to natomiast materiał o kształcie czterokrotnego zaginania w równomiernych odstępach, co w polu przekroju daje nam trapez. Stosuje się ją na dachach, a także do obudowywania hal produkcyjnych.