Płytki w salonie – czy to dobre rozwiązanie?

Kilkanaście lat temu zapanował trend na panele podłogowe, który na długo wpisał się na listę najlepszych rozwiązań wnętrzarskich. Dziś jest stopniowo wypierany przez płytki, które coraz odważniej wkraczają do salonów (dosłownie!). Czy warto zrezygnować z paneli na rzecz nowoczesnych rozwiązań? Jakie są zalety płytek do salonu?

Nie tylko do łazienki

Płytki kojarzone są głównie z przedpokojem, łazienką lub kuchnią, czyli z pomieszczeniami, które z góry przeznacza się na intensywne użytkowanie. Dekadę temu nikt by nie pomyślał, by kłaść płytki w salonie. Dziś rośnie ich popularność, za którą idzie wachlarz zalet.

Płytki to rozsądne rozwiązanie wielu pań domu. Gospodynie chwalą materiał za łatwość w utrzymaniu w czystości, wysoką odporność na zabrudzenia oraz minimalną ścieralność. Nie straszne im działanie wody, co – jak wiadomo w przypadku paneli – może doprowadzić do wybrzuszenia się materiału i powstania nieestetycznych szczelin. Płytki doskonale zachowują się w każdej temperaturze.

Efekt luksusowego wnętrza

Płytki są droższą inwestycją od klasycznych paneli, jednak takie rozwiązanie na pewno należy do trwalszych. Wybierając kafle do salonu, można niewielkim wysiłkiem stworzyć eleganckie wnętrze w luksusowym stylu. Błyszczące płytki powiększają optycznie pomieszczenie, dając uczucie przestronności na miarę pałacowych komnat. Co więcej, można jeszcze bardziej spotęgować ten efekt, wykładając tym samym wzorem zarówno salon, jak i sąsiednie pomieszczenia (kuchnia, przedpokój). Takie rozwiązanie nie wymaga montażu listew progowych, a efekt jest co najmniej zaskakujący.

Płytki w salonie – czy to dobre rozwiązanie?

Różnorodność wzorów

Jedną z największych zalet płytek jest różnorodność wzorów i rozmiarów. Obecnie bardzo modne są płyty wielkoformatowe, które czynią aranżację niezwykle spójną. Kolejną zaletą jest mnogość wzorów i struktur. Dzięki temu można urządzić salon w dowolnym stylu, podkreślając jego charakter płytkami o nowoczesnym designie. Warto też wspomnieć, że płytki zamontowane w takim miejscu dużo lepiej wpływają na izolację akustyczną niż panele.

Jakie płytki wybrać do salonu?

Producenci materiałów budowlanych prześcigają się w pomysłach na płytki, które będą efektownym wykończeniem salonowego wnętrza. Odkładając na bok kwestię wzornictwa, warto przemyśleć zakup płytek gresowych, które są bardzo trwałe i charakteryzują się niską nasiąkliwością. To odporny na ścieranie materiał, który posłuży przez wiele lat. Ważnym parametrem jest także antypoślizgowość. Ma to kluczowe znaczenie w sytuacji, w której domownicy to osoby starsze lub ograniczone ruchowo, a tym samym bardziej podatne na upadki.

Jedyną wadą takiego rozwiązania w salonie może być uczucie chłodu pod stopami, które bywa dokuczliwe zwłaszcza zimą. Płytki wykonane z gresu mają wysokie przewodnictwo cieplne, dlatego też bez problemu można zastosować pod nimi ogrzewanie podłogowe. Kafle będą wchłaniać ciepło i oddawać je do otoczenia, zapewniając domownikom przytulny klimat nawet w najbardziej mroźny dzień. Przebywanie w takim salonie będzie czystą przyjemnością.