Budowa i eksploatacja domu piętrowego i parterowego

Budując dom we współczesnym świecie najważniejsze jest to był on energooszczędny. Wielu zastanawia się jaki dom łatwiej ogrzać parterowy czy piętrowy. Niektórzy inwestorzy wolą więcej wydać na etapie budowy, by później koszty tego zwracały się podczas eksploatacji.

Jak obniżyć koszty eksploatacji?

Zwykle każdy budynek pochłania za sobą ogromne koszty eksploatacji. Dobrym rozwiązaniem jest zainwestowanie na etapie budowy w ponadnormatywne ocieplenie ścian, dachów, podłóg na gruncie, wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, wysoką jakość stolarki oraz współpracujące i logiczne instalacje.

Na obniżenie kosztów ma wpływ związek między kubaturą domu, a powierzchnią przegród zewnętrznych, przez które ulatuje ciepło. Najbardziej ekonomiczną bryłą jest kula, jednak w praktyce nie ma ona zastosowania. Najbardziej rozsądnym rozwiązaniem jest budowa domu na kształt sześcianu. Ograniczenie utraty ciepła gwarantuje duży dom o prostej i zwartej bryle na planie kwadratu bądź prostokąta. Tutaj znaczenie ma dach, by był on płaski lub o niedużym spadku.

Eksploatacja – jaki dom łatwiej ogrzać parterowy czy piętrowy?

Decydując się na wybór planu domu trzeba dowiedzieć się jaki dom łatwiej ogrzać parterowy czy piętrowy. Biorąc pod uwagę kwestie energooszczędności trzeba wiedzieć, że lepszym rozwiązaniem jest zwarta bryła, aniżeli przestronny dom parterowy. Najlepiej sprawdza się dom o kształcie kostki o wysokości minimalnie dwóch całych kondygnacji. Mniejszy dom wymaga mniejszych fundamentów, a płaski lub lekko uniesiony dach nie tyle, że jest tańszy to jeszcze nie eliminuje powierzchni użytkowej.

W domach o większej powierzchni ścian zewnętrznych istotny będzie wybór technologii, oferującej dobrą izolacyjność cieplną oraz uniwersalne koszty wykonania. Chodzi o to, by wystrzegać się załamań powierzchni ścian oraz mostków cieplnych.

Często w nowych domach występują poddasza, niby są one użytkowe, ale generują dodatkowe koszty. Izolacja połaci dachowych jest znacznie skomplikowana i kosztowna w porównaniu do płaskiego stropodachu. Pokrycie płaskiego dachu pochłania znacznie mniej kosztów.

Budowa i eksploatacja domu piętrowego i parterowego

Budowa domu parterowego

Tego rodzaju domy znacznie szybciej się buduje. Warstwa ścian w takim domu może być znacznie cieńsza, co również wpływa na obniżenie kosztów.  W parterowym domu nie ma potrzeby inwestowania w schody wewnętrzne oraz w strop. W takim domu wystarczy tylko lekki sufit podwieszany. Podczas takiej budowy nie ma potrzeby stawiania ścianek kolankowych, dzięki czemu dach może mieć mniejszy spadek. W tego typu domu zaleca się zainwestowanie w dodatkową warstwę izolacji termicznej, która wpłynie na niższe koszty ogrzewania.

Budowa domu piętrowego

Dom piętrowy wpływa na większą niezależność mieszkańców, gdyż tworzy w domu dwie strefy wspólną i prywatną. Piętro zwykle staje się sferą prywatną dostępną tylko mieszkańcom. Dom piętrowy korzystniejszy jest jeśli w domu zamieszkuje więcej osób. W trakcie budowy warto wybrać domy z pełnym piętrem, niż te z użytkowym poddaszem, ponieważ są wygodniejsze w urządzaniu.