Żarówka SMART – co warto o niej wiedzieć?

Od momentu wynalezienia żarówki, ludzkość zdążyła już usprawnić jej funkcjonowanie, stworzyć nienaturalne światło o różnych barwach oraz opatentować sterowanie nim w nietypowy sposób. Wiemy już, że jasny strumień światła pozytywnie wpływa na nasz nastrój i chęć do wykonywania jakichkolwiek działań, a ciemny odcień świetnie spisuje się w czasie relaksu i umożliwia pełne odprężenie.
Urządzeniem, dzięki któremu będziemy w stanie uzyskać pełną kontrolę nad emitowanym światłem, jest żarówka smart. Poniżej przedstawimy, jakie konkretnie możliwości oferują nam te sprzęty oraz dlaczego ich stosowanie jest opłacalne.
Technologia świecenia stosowana w inteligentnych żarówkach
Można powiedzieć, że grupa połączonych ze sobą inteligentnych żarówek tworzy pełny system oświetlenia domowego. Każda żarówka gwarantuje nam indywidualne źródło światła, jednak możliwe jest tworzenie grup działających na zasadzie odrębnych obwodów.
W kontekście samego urządzenia, warto wspomnieć o technologii świecenia. Nowoczesne sprzęty z modułami zdalnego sterowania nie posiadają już żarników, a wyłącznie diody LED. Podzespoły te są bardzo energooszczędne, a przy tym dobrze emitują światło. Co więcej, przy ich użyciu możliwe jest emitowanie światła o różnych barwach i odcieniach.
Zasada działania diody LED jest bardzo prosta. Opiera się przede wszystkim na zjawisku elektroluminescencji mówiącym, że elektrony podczas „skoku” z jednej warstwy na drugą zużywają energię o nadmiarze emitowanym właśnie w postaci światła.
System SMART w urządzeniach oświetleniowych
Każda żarówka jest wyposażona w specjalne moduły, dzięki którym może połączyć się z aplikacją, a następnie WiFi. Poszczególne firmy sprzętów oświetleniowych posiadają swoje autorskie oprogramowania, kompatybilne ze stosowaną przez nie aplikacją. Użytkownik pobierając software z telefonu automatycznie powinien odnaleźć urządzenie i połączyć je z siecią WiFi. W ten sposób, nawet przy braku naszej obecności, żarówka będzie miała dostęp do internetu, a każdy domownik posiadający aplikację będzie mógł dowolnie sterować oświetleniem z każdego miejsca na ziemi.
Okazuje się, że inteligentna żarówka może być sterowana nie tylko pod kątem włączania i wyłączania zasilania, lecz także posiada wiele innych funkcji.
Funkcje inteligentnych żarówek
Oprócz zdolności zdalnego włączania i wyłączania (czyli recepty dla zapominalskich), inteligentne żarówki posiadają jeszcze wiele kluczowych funkcji. Najważniejszą z nich może być ustawienie indywidualnego biorytmu. Dzięki aplikacji możemy zaznaczyć, jakie natężenie i barwa światła ma występować o określonych godzinach w dane dni. Ustawienia są automatycznie zapisywane w aplikacji i możemy dowolnie je zmieniać.
Co więcej, w niektórych typach żarówek możliwe jest dowolne rotowanie kolorami. Takie urządzenia muszą jednak posiadać opcję zmiany kolorów RGB, gdyż w przeciwnym wypadku możemy zmieniać jedynie temperaturę i jasność. Diody LED w większości tego typu żarówek posiadają moduły uniemożliwiające im denerwujące migotanie światła.
