Dom tani w budowie

Często wydawać się może, że na budowę domu pozwolić sobie mogą osoby na wysokich stanowiskach. Jednak nie jest to do końca prawdą, gdyż za pomocą kilku sposobów można podjąć się budowy domu tańszym kosztem. Zatem powstaje pytanie: jaki dom jest najtańszy w budowie? Na pewno nie taki, który oszczędza na materiałach, zwykle oszczędność w tej kwestii wygeneruje jeszcze więcej kosztów. Dobrym rozwiązaniem na cięcie kosztów jest rezygnacja z piwnicy, ponieważ dzięki temu można wiele zaoszczędzić.

Wielkość – Jaki dom jest najtańszy w budowie?

Odpowiedzią na pytanie jaki dom jest najtańszy w budowie to taki dla statystycznej rodziny 2+2. Taki dom zawiera w sobie pełen komfort i funkcjonalność, a to wszystko na przestrzeni 100 m2. Rezygnując z dodatkowych pokoi, za każdy mniej więcej oszczędza się 30 tysięcy złotych. Jeśli nie ma potrzeby posiadania większej ilości pomieszczeń warto z nich zrezygnować na etapie projektowania, gdyż dzięki temu koszty budowy domu o wiele się zmniejszą.

Funkcjonalny dom winien zawierać w sobie strefę dzienną, w której znajdować się powinien salon, kuchnia z jadalnią i małą spiżarnią, pomieszczenie gospodarcze oraz mała łazienka. Oprócz wspomnianej strefy znajdować się powinna także strefa nocna, w której zawiera się łazienka, garderoba oraz trzy sypialnie. Ponadto, znajdować się może w projekcie garaż, bądź wiata, która wydaje się być tańszym rozwiązaniem. Projektując ekonomiczny dom warto zwrócić uwagę na przedpokoje i korytarze tzw. komunikację domową, by ich wielkość nie była większa od pozostałych stref, dzięki czemu zaoszczędzi się materiału, który będzie można gdzie indziej wykorzystać.

Mądrze rozplanowany układ domu pozwoli zmniejszyć wydatki na instalacje wewnętrzne. Dzięki odpowiedniemu układowi pokoi i pozostałych pomieszczeń nie występuje potrzeba rozbudowy rur czy okablowania. Łazienki powinny być w pobliżu kuchni, tak by można stworzyć tylko jedno centrum wentylacyjne.

Decydując się na tańszy dom, warto zrezygnować z dodatkowych kondygnacji, im mniej pięter tym tańszy dom. Bez nich można dużo zaoszczędzić, ponieważ nie trzeba wówczas stropów między kondygnacjami czy schodami.

Dom tani w budowie

Prosta bryła budynku

Tanie domu mają jedną główną cechę, jaką jest prostota. Im mniej skomplikowana bryła, tym większa funkcjonalność, a za tym mniejsze wydatki. We współczesnym świecie prosty budynek nie musi być wcale mniej efektywny. Za pomocą ciekawych elementów dekoracyjnych można nadać szykownego charakteru budynku, oczywiście by nie wydawać dodatkowych pieniędzy warto wybierać skromniejsze elementy dekoracji.

Dom bez piwnic

Koszty można obciąć, rezygnując z budowy piwnic. Zwykle tańsze projekty nie uwzględniają w projektach piwnicy. Podpiwniczenie budynku generuje dużo dodatkowych kosztów. Statystycznie z piwnicą budowa staje się o 30% droższa. Chcąc postawić dom mniejszymi kosztami lepiej zrezygnować z piwnicy, a osoby, którym zależy na miejscu do przechowywania powinny wybrać projekt z użytkowym poddaszem. Jest to tańsze rozwiązanie, które nie pochłonie tyle kosztów, co inwestycja w piwnicę.