Jakie oświetlenie do ogrodu wybrać?

Każdy taras po zmroku nabiera niepowtarzalnego klimatu, szczególnie za pośrednictwem odpowiedniego oświetlenia. Zaleca się by oświetlenie znajdowało się na ścianach tarasu na odpowiedniej wysokości. Takim punktem kierującym powinna być górna krawędź drzwi balkonowych. Oświetlenie montowane jest także na powierzchni, dzięki czemu można łatwo zaznaczyć granice tarasu. Dodatkowo tworzy nastrojowy klimat, budujący poczucie bezpieczeństwa, dzięki dokładnie zarysowanej granicy krawędzi posadzki.

Lampy idealne na taras

Oświetlenie tarasu zwykle składa się z lamp wiszących, kinkietów oraz lamp stojących. Coraz częściej w modzie znajdują się lampy w ciekawych formach i wzorach. Często wykonane są aluminium. Najbardziej odpowiednie na taras są lampy w stylu industrialnym, które zawierają plafoniery oraz kinkiety. Niektórzy wybierają kinkiety, których światło ulega rozproszeniu, tworząc wyjątkowy klimat po zmroku. Inne światło dają reflektorki, które oświetlają pożądane miejsce przez użytkowników.

Bardzo ważny jest także dobór odpowiedniego źródła światła. Coraz częściej energochłonne żarówki są zastępowane świetlówkami kompaktowymi, żarówkami halogenowymi czy lampami LED, które oszczędzają bardzo dużo energii. Ich czas świecenia jest również stosunkowo długi, mogą świecić od 30 do nawet 50 tysięcy godzin.

Jakie oświetlenie do ogrodu wybrać?

Wskazówki związane z oświetleniem tarasowym

Montując lampy na zewnątrz należy używać tylko takich, które są przystosowane do ogrodu czy tarasu. Nie wolno wykorzystywać opraw domowych. Kupować trzeba wyłącznie te z oznaczeniem co najmniej IP 54, który dostosowany jest do warunków zewnętrznych.

Każdy taras, który posiada schody powinien pamiętać także o oświetleniu na schodach, by po zmroku uniknąć niepotrzebnej kontuzji. Bardzo ważne jest to, by lampy znajdujące się w ogrodzie ze sobą współgrały i nawiązywały do podobnego stylu. Powinny różnić się jedynie zastosowaniem.

We wszystkim trzeba zachować umiar i zdrowy rozsądek. Podobna zasada obowiązuje w trakcie oświetlenia tarasu. Nie należy przesadzać z oświetleniem.