Jaki materac wybrać i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Dobry materac to gwarancja zdrowego, regenerującego snu. Od jego wyboru w dużej mierze zależy nie tylko wygoda, ale także nasze zdrowie i ogólne samopoczucie. Dobrej jakości materac będzie wspierał organizm w regeneracji, niwelował problemy z kręgosłupem oraz zapobiegał ich wystąpieniu w przyszłości. Ogromny wybór oraz zróżnicowanie dostępnych w sprzedaży materacy nie ułatwia jednak podjęcia decyzji. Warto więc poznać dwa najpopularniejsze rozwiązania i spośród nich wybrać to najlepiej dostosowane do naszych potrzeb.

Klasyczne materace sprężynowe

O to, jaki materac wybrać najczęściej pytają osoby, które dotychczas miały styczność jedynie z materacami sprężynowymi. Są to najbardziej klasyczne materace, których historia sięga końca XIX w. Dziś ich popularność znacząco ustąpiła miejsca bardziej nowoczesnym i lepiej dostoswanym pod względem zdrowotnym materacom piankowym, które są obecnie najchętniej wybierane. Mimo tego, że materac sprężynowy nie dorównuje im pod względem komfortu i walorów prozdrowotnych, istnieją sytuacje, kiedy jego zakup może być uzasadniony.

Po materac sprężynowy warto sięgnąć w sytuacji, kiedy mamy bardzo ograniczony budżet. Materace sprężynowe nadal pozostają bowiem rozwiązaniami najbardziej ekonomicznymi i zdecydowanie lepiej sprawdzają się w roli podłoża do spania niż wersalki. Materac sprężynowy będzie dobrym wyborem także do pokoju dla gości lub jako tymczasowe podłoże do spania, które planujemy użytkować przez krótszy czas. Najlepszym wyborem będą materace kieszeniowe, które oferują lepszy komfort snu od swoich bonellowych odpowiedników.

Jaki materac wybrać i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Nowoczesne materace piankowe

Materace piankowe szturmem wdarły się na rynek materacy i na dobre się na nim zadomowiły. Ich fenomen tkwi w zastosowanych rozwiązaniach oraz unikalnych właściwościach materiału – skonstruowane są ze specjalnych pian poliuretanowych o cennych właściwościach. Wyróżniamy dwa najważniejsze ich rodzaje – piany wysokoelastyczne, które oferują optymalne podparcie dla kręgosłupa oraz są w stanie wytrzymać duże obciążenia oraz piany termoelastyczne reagujące na temperaturę ciała i posiadające zdolność do dostosowywania się do indywidualnego kształtu ciała użytkownika.

Materace piankowe są często konstruowane z różnego rodzaju pian, co zapewnia im szerokie możliwości użytkowe oraz doskonały komfort wypoczynku. Zdolność do dostosowywania się do kształtu ciała gwarantuje właściwe podparcie dla kręgosłupa oraz sprzyja regeneracji ciała w czasie snu. Materace piankowe są więc w szczególności polecane osobom, które często budzą się z bólem pleców, są zmęczone oraz poszukują rozwiązania, które będzie zapobiegało takim dolegliwościom w przyszłości.

Więc jaki materac wybrać? Odpowiedź na to pytanie zależy od budżetu, jaki jesteśmy w stanie przeznaczyć na jego zakup, naszej kondycji zdrowotnej oraz samego zastosowania materaca. Jeśli stoimy przed wyborem rozwiązania, które planujemy użytkować przez kilkanaście kolejnych lat, warto zainwestować w najlepszy materac, na jaki aktualnie możemy sobie pozwolić. Inwestycja ta szybko zwróci się w postaci lepszego samopoczucia oraz braku problemów zdrowotnych, które zwykle pogłębiają się z wiekiem.