Jak właściwie wybrać wino na prezent?

Ogromny wybór win na polskim rynku może wręcz przytłaczać, dlatego wybór konkretnego gatunku to duży wyczyn. Poszukując alkoholu, który ma być dodatkiem do prezentu z jakiejś okazji, warto przestrzegać kilku zasad. Wówczas ryzyko popełnienia gafy, niezręczności jest naprawdę minimalne, a osoba obdarowana z pewnością doceni tak miły gest.

Jak właściwie wybrać wino na prezent?

Czy wino na prezent jest dobrym pomysłem?

Odpowiedź na powyższe pytanie na spokojnie można byłoby zamknąć w jednym słowie: tak! Jest to przede wszystkim elegancki, niezobowiązujący podarunek, pasujący do niemal każdej okazji – ślubu, urodzin, imienin, ważnej rocznicy. Wino jest odpowiednie zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn, starszych ludzi oraz młodszych – tak naprawdę to jedno z najbardziej uniwersalnych rozwiązań. Odwiedzając sklepy z winami warszawa widać, że są one bardzo dobrze zaopatrzone, w trunki czerwone, białe, różowe. Które wybrać? Takie pytanie zadaje sobie chyba większość osób, które chcą komuś sprezentować wino, najbardziej uniwersalne wydaje się być czerwone. Tymczasem jest kilka zależności, które mogą okazać się pomocne w ostatecznych rozstrzygnięciu pod tym kątem. Kobiety zazwyczaj preferują jednak białe wino, schłodzone bąbelki są dla nich najlepsze w letnie dni, kiedy poszukuje się orzeźwienia. Natomiast mając w planach wieczorną wizytę u znajomych, grillowanie to zdecydowanie lepszym wyborem będzie czerwone wino. Sprawdzi się ono także podczas dziennego posiłku, na przykład przed obiadem, kiedy taki alkohol pełni funkcję aperitifu. Sklepy z winami Warszawa oferują czasami zestawy trunków, to opcja dla niezdecydowanych klientów. Znajdują się w nich najczęściej wino czerwone i białe – to jeden z lepszych i przede wszystkim bezpiecznych pomysłów.

Znajomość winiarskiego gustu

Największym ułatwieniem zawsze jest znajomość gustu winiarskiego osoby, której chce się kupić alkohol. Nie zawsze jednak jest to możliwe, przyczyn może być wiele, jeśli tak jest, warto postawić na lekkie i delikatne wino. Zawsze może być tak, że co do zasady osoba obdarowana nie pije win, więc nie może to być ciężki, pełny trunek. Takie dedykowane są prawdziwym smakoszom i ludziom o sprecyzowanych gustach winiarskich. Profesjonalne sklepy z winami to odpowiednie miejsca poszukiwań, poza dużym wyborem można otrzymać fachowe porady co do podjęcia najlepszego wyboru. Wina, które będą pasowały do każdego nazywane są uniwersalnymi, są to wszystkie te, które mają średni poziom kwasowości i niewielką zawartość taniny. Ponadto smak musi być maksymalnie łagodny, aby trunek współgrał z każdą potrawą. Wino można podarować każdemu, przed zakupem należy zapoznać się z istotnymi informacjami o konkretnej butelce. Liczą się przede wszystkim apelacja wina, wygląd etykiety, szczep wina oraz obecność certyfikatu BIO. Apelacja to nic innego, jak oznaczenie nadane przez uznane organizacje winiarskie. Otrzymują je wyłącznie trunki spełniające z góry określone kryteria, na przykład produkcję w konkretnym regionie – Hiszpanii, Francji, Włoszech, Portugalii i innych krajach.