Jak dbać o klamki do drzwi?

Prawdopodobnie używasz ich codziennie, nie zastanawiając się nad czystością. Często pomijasz je nawet podczas gruntownych porządków wiosennych. Przy każdym użyciu gromadzą brud, kurz i niewidzialne bakterie. Zgadza się, mówimy o klamkach do drzwi. Czystość i piękno drzwi są tak samo ważne, jak solidność i bezpieczeństwo. Mając to na uwadze, chcemy przedstawić kilka cennych wskazówek. 

Przygotuj rękawiczki i czytaj dalej. Większość tych metod czyszczenia wymaga użycia produktów, które prawdopodobnie masz pod ręką.

Jak czyścić mosiężne i miedziane uchwyty?

Mosiądz i miedź to dwa tradycyjne materiały na klamki i zawiasy. Cieszą się dużą popularnością zarówno w tradycyjnych, jak i nowoczesnych modelach. Chociaż są podatne na matowienie, możesz je łatwo i szybko wyczyścić za pomocą kilku produktu gospodarstwa domowego i odrobiny smaru. 

Zanim jednak zaczniesz, odpowiedz sobie na dwie podstawowe rzeczy. Czy uchwyty wykonane są z litego mosiądzu lub miedzi? Czy mają bezbarwny lakier?

Sprawdź, czy klamka naprawdę jest mosiężna, a nie z żelaza, stali lub cynku. Pamiętaj, by czyścić ją tylko ciepłą wodą z mydłem. W przeciwnym razie możesz usunąć mosiężne wykończenie. 

Aby dowiedzieć się, z czym masz do czynienia, umieść magnes na danym elemencie. Nie przyklei się do litego mosiądzu. Dlatego, jeśli przytwierdzi się do klamki, najprawdopodobniej wykonana jest z innego materiału. Ma tylko mosiężne wykończenie. 

Jak dbać o klamki do drzwi? 

Domowe sposoby na czyszczenie mosiądzu

Istnieją dwa ciekawe domowe sposoby na czyszczenie mosiądzu. Przygotuj pastę z mąki, octu i soli (proporcje 1:1:1 łyżki stołowej). Delikatnie wetrzyj pastę w masywne mosiężne i miedziane okucia drzwi (profesjonalna wskazówka: działa to również na naczynia kuchenne). Pozostaw na kilka minut, a później wypoleruj miękką szmatką i ciesz się pięknym połyskiem.

Możesz też wypróbować drugi sposób. Weź dojrzałą cytrynę i pokrój ją na plasterki. Teraz posyp je solą. Pocieraj nimi klamki i okucia. W ten sposób wyeliminujesz brud, bakterie i zmatowienie. Teraz przetrzyj bawełnianą szmatką, by usunąć wszelkie pozostałości. 

Jak czyścić okucia ze stali nierdzewnej?

Przede wszystkim musisz wiedzieć, czego absolutnie nie robić. Nigdy nie używaj wybielaczy chlorowych lub zawierających chlorki. Unikaj wełny stalowej i innych materiałów ściernych. Zrezygnuj ze środków do czyszczenia piekarników. Nie czyść okuć ciepłą, twardą wodą. Bądź ostrożny. W przeciwnym razie możesz uszkodzić wykończenie i zostawić nieestetyczne ślady. 

Do czyszczenia okuć i klamek użyj wilgotnej, miękkiej szmatki nasączonej mydłem, a następnie spłucz czystą wodą. Jednak w przypadku upartych pozostałości możesz stworzyć mieszaninę oliwy z oliwek i octu, w proporcjach 1:1. Alternatywnie oblej szmatkę odrobiną pasty do mebli z olejkiem cytrynowym, wodą sodową lub WD-40. Potrzyj nią dokładnie klamki i zawiasy, aż będą wyglądać nieskazitelnie.

Jak dbać o klamki do drzwi? 

Jak czyścić gałki cynowe?

Wiemy, że to zabrzmi dziwnie, ale możesz wyczyścić cynowe gałki, przecierając je zewnętrznymi liśćmi kapusty. Tak, mówimy poważnie! Wystarczy mocno pocierać liście o klamki, zawiasy i inne elementy z cyny. Następnie wypoleruj je miękką ściereczką, by przywrócić im połysk.

Materiały przygotowane przy współracy z Klamki-Drzwiowe.pl - Po prostu Twoja klamka.