Na co trzeba być przygotowanym podczas remontu?

 Większość nas nie lubi remontów. Kojarzą nam się one z zamieszaniem, bałaganem i dużymi wydatkami. Co kilka jednak lat musimy przeprowadzić remont, warto więc zawczasu wiedzieć z czym to się wiążę.

Co nas może zaskoczyć przy remoncie?

Każdy, kto szykuje się do remontu musi być świadomy, że zwykle kosztuje on dużo więcej niż zakładano a prace będą przeciągać się w nieskończoność. Wyższe koszty wynikają z niedomówień pomiędzy wykonawcami oraz nieznajomości cen rynkowych. W czasie remontu zdarzają się też pomyłki i straty. Może nam pęknąć płytka, zdarzyć się nietrafiony zakup a bywa, że i fachowcy porzucają pracę przed jej ukończeniem. Drugą ważną pułapką jest zakładany czas trwania. Trzeba być świadomym tego, że remonty są pracochłonne i nie da się wykończyć trzypokojowego mieszkania w dwa tygodnie. 

Na co trzeba być przygotowanym podczas remontu?

Nie wszystko jest takie proste jak się wydaje

Przykładem niech będą pustaki szklane wkomponowane w ścianę ciemnej kuchni, celem doświetlenia pomieszczenia. Gdy pobieżnie spojrzymy na film instruktażowy, nabieramy przeświadczenia, że to będzie bardzo prosta i szybka praca. Wystarczy kupić potrzebną liczbę pustaków szklanych, jakieś krzyżyki, zaprawę, godzina układania i gotowe. Dopiero w praktyce okaże się, że luksfery nie są sprzedawane na sztuki tylko na opakowania, mają swoje typowe wymiary i nie można ich przycinać. Ich grubość może nie zgadzać się z grubością naszej ściany. Oprócz nich musimy kupić specjalną zaprawę, specjalne krzyżyki i pręty do zbrojenia, co może kosztować więcej niż same pustaki. W toku pracy okaże się, że nie zamurujemy ich dokładnie tam gdzie chcieliśmy, bo nie są one elementem nośnym i trzeba zmienić lokalizację. Przykład ten doskonale pokazuje, że trzeba mieć dużo pokory przed pracami, które chcemy samodzielnie wykonać po raz pierwszy. Podobnie może dziać również wtedy, gdy zdecydujemy się montować podtynkowy brodzik, zainstalować podwieszane słupki meblowe w kuchni czy zamontować drzwi wewnętrzne przy nietypowej futrynie. Pamiętajmy więc, że każdy remont jest skomplikowanym projektem, który może przynieść wiele niespodzianek.