Jakie wybrać oświetlenie w suficie podwieszanym? Rodzaje dostępnych rozwiązań

Sufit podwieszany to nowoczesne i atrakcyjne wizualnie rozwiązanie, które jest stosowane zarówno w mieszkaniach, jak i domach. Decydując się na jego montaż konieczny jest wybór oświetlenia, które będzie zarówno atrakcyjne, jak i funkcjonalne. Oświetlenie w suficie podwieszanym występuje w różnych wariantach, a do najpopularniejszych z nich należą punktowe światła, lampy halogenowe oraz taśmy LED. Czym charakteryzuje się każde z tych rozwiązań?

Punktowe oświetlenie LED za pomocą żarówek

Żarówki LED stosowane jako oświetlenie w suficie podwieszanym posiadają liczne zalety. Należy do nich oszczędność energii elektrycznej, bezpieczeństwo użytkowania oraz wygoda obsługi. Decydując się na to rozwiązanie mamy także szerokie możliwości dopasowania liczby oraz rozmieszczenia źródeł światła do preferencji własnych oraz warunków panujących w danym pomieszczeniu.

Ze względu na swoje parametry użytkowe, punktowe oświetlenie LED najlepiej sprawdza się w pomieszczeniach posiadających dodatkowe źródła światła – moc żarówek LED nie jest bowiem w stanie samodzielnie oświetlić pomieszczenia w optymalny sposób. Z tego powodu punktowe oświetlenie w suficie podwieszanym dobrze sprawdza się jako dodatkowe źródło światła.

Jakie wybrać oświetlenie w suficie podwieszanym? Rodzaje dostępnych rozwiązań

Lampy halogenowe jako oświetlenie w suficie podwieszanym

Lampy halogenowe są popularnym rozwiązaniem, które doskonale sprawdza się w systemach sufitów podwieszanych. Ich zaletą jest niskonapięciowość oraz duże możliwości kreowania wyglądu pomieszczenia. Wybierając to rozwiązanie warto powierzyć jego projekt i instalację profesjonaliście, gdyż lampy halogenowe wymagają odpowiedniego rozmieszczenia oraz profesjonalnego montażu. Czasami niezbędne będzie zastosowanie dodatkowego transformatora, który pozwoli na podłączenie oświetlenia w suficie podwieszanym do sieci ogólnej.

Planując rozmieszczenie lamp halogenowych w suficie podwieszanym warto pamiętać o zachowaniu odpowiednich odstępów pomiędzy poszczególnymi źródłami światła. Pozwoli to zapobiec pojawieniu się tzw. ciemnych miejsc oraz obszarów, w których światło jest nadmiernie skupione. Zaletą lamp halogenowych jest także ich zróżnicowanie cenowe – rozwiązania tego typu kupić możemy bowiem zarówno za 20, jak i 1000 zł, co pozwala na ich dostosowanie do budżetu i preferencji użytkowych.

Taśmy i listwy LED w suficie podwieszanym

Taśmy i listwy LED są najnowocześniejszym sposobem na efektowne oświetlenie w suficie podwieszanym. Ich zaletą jest nowoczesny wygląd, wysoka funkcjonalność oraz energooszczędność. Taśmy i listwy LED są ponadto łatwe w montażu oraz pozwalają uzyskać nastrojowy efekt. Najprostszym sposobem na ich użycie jest zakup samoprzylepnej taśmy LED, która może zostać zamocowana także w zaokrąglonych miejscach na suficie podwieszanym.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem, po które chętnie sięgają miłośnicy nowoczesnego wystroju, są taśmy i listwy sterowane za pomocą pilota. Pozwala to na wybór koloru oświetlenia i jego dostosowanie do nastroju, pory dnia czy pozostałych elementów wystroju pomieszczenia. Barwę światła można zmieniać ręcznie lub ustawić jej zmianę w sposób automatyczny.